„Алеф” препоръчва: „Татуировчикът на Аушвиц“
Писателката Хедър Морис възкресява в роман историята на млад мъж и неговата невероятна любов, започнала в концентрационния лагер Аушвиц. Напомняне за ужасите на Холокоста и възхвала на човешката издръжливост – това е „Татуировчикът на Аушвиц“, за която Джефри Арчър твърди, че ще се чете и след 100 години.
Irish Times я нарича „ценно историческо свидетелство”. И с право – книгата всъщност пресъздава историята на реална личност – Лудвиг Айсенберг. Той е прототипът на Лали Соколов – татуировчикът на Аушвиц в едноименния роман.
Няколо думи за сюжета:
През 1942 г. Лали Соколов е на 24 години. Живее в Братислава, има добра работа, приятели, хубав живот, говори добре няколко езика и е любимец на жените. Властите по това време искат от всяко еврейско семейство да изпрати момче над осемнайсет години да работи за немците и той решава да го направи, за да спаси близките си. Така се оказва доброволно депортиран в Аушвиц-Биркенау. Там му е възложено да татуира върху ръцете на останалите лагерници номерата, с които са обозначени. Един ден през юли на опашката пред него се нарежда уплашено момиче. За Лали това е любов от пръв поглед и той се заклева не само, че ще оцелее, а и че ще се погрижи Гита също да доживее свободата. Животът в лагера среща Лали с бруталността, ужаса, смъртта, доктор Менгеле, университетски преподаватели, СС офицери, престъпници и обикновени хора, но и с любовта.
„Татуировчикът на Аушвиц“ е дебютният роман на Хедър Морис. Тя е родена в Нова Зеландия, но живее в Австралия. Докато работи в болница в Мелбърн намира време да пише сценарии. През 2003 г. се среща с възрастен джентълмен, който „може би има история, която си струва да бъде разказана“. Този джентълмен, преживял жестокостите на Холокоста, е Лали Соколов. Денят на тяхното запознанство променя завинаги живота и на двамата. Между тях се заражда силно приятелство и Лали започва да си припомня събития от своето минало, доверявайки на Хедър и най-съкровените тайни от времето, в което е бил татуировчик в концентрационния лагер Аушвиц. Първоначално Хедър вплита историята на Лали в сценарий за филм, който получава високи оценки на международни конкурси, но впоследствие трансформира текста в роман, публикуван през 2018 година. Година по-късно той вече е и на българския книжен пазар.