
В книгата си „Светът от вчера“ австрийският писател от еврейски произход Стефан Цвайг едновременно разказва личната си история и я съпоставя с политическите трусове в края на XIX век и през първата половина на ХХ век.
Книгата е започната през 1934 г., завършена малко преди самоубийството и издадена посмъртно.
Виенското общество, в което Цвайг израства, е описано идилично, а от днешна гледна точка е в силен контраст с днешните „силни на деня“ и постфакт времената.
Европа, която Цвайг толкова обича, в един момент му обръща гръб. През май 1933 г. в нацистка Германия изгарят книгите му, през 1934 г. правят обиск в дома му, а в рамките на същата година той напуска Австрия. Живее първо в Лондон, после в Ню Йорк, а впоследствие се установява със съпругата си Лоте Алтман в Петрополис, Бразилия. Те така и не успяват да се почувстват на място, а новините от Европа ги потискат все повече – в последните години от живота си е двамата страдат от силна депресия. Накрая се самоубиват чрез свръхдоза успокоителни през 1942 г.
„Светът от вчера“ е важен документ за ранните обстоятелства около нацизма в Германия, но и за начина, по който той и другите интелектуалци са гледали на репресиите: „За мен беше по-скоро чест, а не позор, името ми на писател да бъде зачеркнато в Германия наравно с имената на такива видни съвременници като Томас Ман, Хайнрих Ман, Верфел, Фройд и Айнщайн…“
Цвайг е особено актуален, когато разсъждава за възхода на Адолф Хитлер и момента, в който „Средновековието се върна на мода“ в Германия.
Струва си тази книга да бъде прочетена и осмислена в контекста на провокативното ни съвремие!