Център за еврейско-българско сътрудничество

Събитие с мултиплициращ ефект в Бургас – 6 март 2020 г.

За първи път бяха „тествани” интелектуални продукти, разработвани в рамките на проекта на „Алеф“ по Програма Еразъм +

Пред близо 60 представители на различни неправителствени организации, на  образователни и социални институции в Бургас бе представен проектът „Подръжка на мигранти и бежанци за култивиране на междукултурни компетенции“ с референтен номер 2018-1-BG01-KA204-047941. Проектът се финансира от  Програма Еразъм+ на Европейския съюз.

За да отговори на потребностите на изграждащото се в Европа мутикултурно общество, проектът си поставя за цел да разработи и приложи иновативна образователна програма, насочена към специалистите, работещи с мигранти и бежанци. Домакин на срещата бе Център за еврейско българско сътрудничество „Алеф”, който в партньорство с Камарата на Халкидики – Гърци и университетите EDEX- Кипър, UCLL –Белгия  и FFH – Австрия изпълнява проекта. Семинарът се проведе в зала на Бургаския свободен университет на 6 март. Освен поканените представители на различни социални и образователни организации, заинтересовани от идеите на проекта в залата като слушатели дойдоха и близо 30 студенти от бургаския университет.

В рамките на проекта партньорите разработват програма за обучение на обучители, която ще бъде приложена в печатно издание – ръководство за учители, онлайн наставническа програма за 20 ментори и  50 наставлявани и 5-дневно обучение – Лятно училище в Гърция.

Разработваната обучителна програма е иновативна и цели да пренасочи  практиките за обучение на преподаватели и учители към подход на „възпитателното наставничество“, като измести обучението от „съвети и насоки“ към създаване на умения за „обучителни разговори». Всички разработвани дейности и материали по програмата са обвързана с различни аспекти на културата и творчеството – различните видове изкуства /театър, фотография, кино и др/.

В помощ на специалистите, работещи в многоезична среда, предстои да излезе печатно издание, съдържащо теротичини модели и 60 практически занимания /упражения/ структурирани в четири модула – междукултурни знания, междуличностни умения, ефективност на екипа и културна емпатия. Някои от разработените упражнения бяха за първи път тествани по време на семинара. Специално за целта бяха изработени брошури, съдъжащи извадки от бъдещото Ръководство за обучители – теоритични модели и практически упражнения. В ролеви игри присъстващите «разиграха» по 2 упражнения от всеки модул, след което бе потърсено тяхното експертно мнение за приложимостта на програмата.

Педагози и социални работници дискутираха необходимостта от специазирани образователни програми, подготявящи специалисти, които да улеснят процесса на интегриране на многобройните мигранти и бежанци в страните от ЕС.  Педагозите застъпиха и темата за учебните програми, които вече не отговарят на потребностите на умножаващото се езиково и културно разнообразие в училищата.

Това бе първият от поредица  семинарии, представящи проекта Подобни мултипликационни съития предстоят да се проведат в партньорските страни – Гърция, Кипър, Белгия и Австрия.

„ Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на тази публикация не представлява потвърждение на съдържанието, което отразява вижданията само на авторите и Комисията не може да бъде отговорна за каквото и да било използване на информацията, съдържаща се в нея “.

 

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Хени. Приятелството – смисъл и спасение (Трейлър)

Ad
Ad

„Вечерта на Иван Кулеков“ с участието на Алберта Алкалай, 11 юли 2023 г.

Тържествена церемония по награждаване – 10 Международен литературен ученически конкурс на „Алеф“

Алеф и Народното събрание със съвместно събитие по повод 80 години от спасяването на българските евреи

Събитие по повод 80-годишнината от спасяването на българските евреи – репортаж на БТА

Чуйте повече за най-новите проекти на Център „Алеф“ в предаването „Добро утро Бургас“ по RN TV

Моралният бунт на българите – Възможен ли е този модел на поведение и днес?

Център „Алеф“ дава старт на X Международен литературен ученически конкурс

В ход е десетото издание на литературния конкурс на Алеф

Церемония по награждаване победителите в IX Международен литературен ученически конкурс на „Алеф“

Ad

Поднасяне на цветя пред паметната плоча на Морска гара Бургас – Репортаж по RNTV

Церемония по награждаване победителите в VIII Международен литературен младежки конкурс на „Алеф“

Алберта Алкалай гостува в „Шоуто на сценаристите“ по 7/8 TV

Очаквайте церемонията по награждаване победителите в осмия Международен младежки литературен конкурс на „Алеф“

Запис от литературната работилница в Дома на писателя в Бургас по повод Деня на спасяването на българските евреи – 10.03.2021

ЗАПИС ОТ ЦЕРЕМОНИЯТА ЗА ДЕНЯ НА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ЕВРЕИ – 10.03.2021

„Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена“

Алберта Алкалай в „Добро утро, Бургас“ 27.01.2021

Пълен запис от онлайн събитието за Международния ден в памет на жертвите от Холокоста 27.01.2021

Ad
Ad
Ad
Ad

Пълен запис от церемонията по награждаване на участниците от VII Национален младежки литературен конкурс на „Алеф“

VII национален младежки литературен конкурс

Ден на спасението на българските евреи от Холокоста – RNTV репортаж

Архив

Календар

март 2024
П В С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ad
Ad