Център за еврейско-българско сътрудничество

Панчо Владигеров – композиторът епоха

122 години от рождението на големия музикант

В съкровищницата на българската музикална култура едно име свети с незаличим блясък. Панчо Владигеров. Композиторът, който създаде и завеща на България неоценимо духовно наследство. Създадената от него нова владигеровска епоха довежда до процъфтяването на националната ни композиторска школа.

На  13 март през далечната 1899г. в Цюрих, в семейство на интелектуалци,  се раждат двама близнаци Панчо и Любен. Още докато са малки, семейството напуска Швейцария и се мести в България и заживява в Шумен. Вероятно от родителите си двете момчета наследяват любовта към музиката. Панчо още от съвсем от малък показва музикалните си заложби. Първата учителка на бъдещия велик композитор е майка му, а по-късно обучението му е поето от преподавателката Павла Жекова. Тя е очарована от таланта на младия българин, който едва 8-годишен участва в концерт пред публика.

През 1908г., трагедия сполетява семейството – умира бащата.  Отговорността за Панчо и брат му пада изцяло върху плещите на майка им. Семейството се мести в София, където младият творец започва да учи в Музикалното училище. Един от учителите му там е най-изявеният български композитор Добри Христов. Именно високото образование и добрите основи, които Панчо Владигеров получава в София, се оказват един от ключовите елементи в бъдещото му творческо развитие.

Следват години зад граница. По предложение на френския цигулар Анри Марто, музикантът заминава за Германия, където постъпва в Берлинската консерватория. След 2 години усилен труд е приет във Висшето музикално училище в немската столица. Завършва го с пълно отличие, а талантът му е признат от много негови колеги и преподаватели.

Още в студентските си години Панчо Владигеров нееднократно участва и печели престижни международни конкурси. Когато Първата световна война е към своя край композиторът, връщайки се в България заедно с брат си, трябва да отслужи военната си повинност. Той се присъединява към военния симфоничен оркестър и по този начин остава далеч от сраженията на фронта. Продължава да работи, да живее и да композира, като до 30-те години на миналия век написва много и разнообразни произведения.

Докато е за кратко в България, Панчо Владигеров се среща с Екатерина Жекова – дъщеря на учителката му по музика. Двамата се влюбват и през през 1930г.  се женят., след което заминават за Берлин. Положението в Берлин обаче е по-различно от преди. Нови, по-крайни партии започват да намират пролука към властта и печелят благоволението на народа. Антисемитските наклонности стават реалност и маестро Владигеров, бидейки частично от еврейски произход, решава да се върне в България.

В София той лесно си намира работа като учител в Музикалната академия и преподава там в продължение на 40 години. Много български таланти правят първите си стъпки именно под ръководството на Владигеров. В годините до края на Втората световна война, авторитетът на маестрото се издига до световни висоти. Той е член на съвета на Международното сдружение на композиторите, в който е и небезизвестният Рихард Щраус. След 9 септември 1944г., той продължава с музикалната дейност и често е член на комисиите в състезанията  за певци и инструменталисти. Представлява България на много международни конференции и комитети, които защитават мира. Междувременно продължава да работи като преподавател в Академията, като обучава родни таланти като Парашкев Хаджиев, Александър Райчев, Пенчо Стоянов и др.

От големия брой произведения на Панчо Владигеров, писани в продължение на повече от шестдесет години и обхващащи всички области на музиката, е достатъчно да се споменат само някои. Ярко псе открояват : рапсодията „Вардар“, баладата „Луда гидия“, писана по произведението на поета Пенчо Славейков, операта „Цар Калоян“, балета „Легенда за езерото“ и много други.

Маестрото си отива от този свят на 8 септември 1978г. в София. По негова воля къщата му остава музей и до днес. Националната музикална академия и НУМСИ в Бургас с чест носят името на големия композитор.

Източници: https://bulgarianhistory.org/,   https://school.misterj.eu/

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

(български) Хени. Приятелството – смисъл и спасение (Трейлър)

Ad
Ad

(български) “Вечерта на Иван Кулеков” с участието на Алберта Алкалай, 11 юли 2023 г.

(български) Тържествена церемония по награждаване – 10 Международен литературен ученически конкурс на “Алеф”

(български) Алеф и Народното събрание със съвместно събитие по повод 80 години от спасяването на българските евреи

(български) Събитие по повод 80-годишнината от спасяването на българските евреи – репортаж на БТА

(български) Чуйте повече за най-новите проекти на Център “Алеф” в предаването “Добро утро Бургас” по RN TV

(български) Моралният бунт на българите – Възможен ли е този модел на поведение и днес?

(български) Център “Алеф” дава старт на X Международен литературен ученически конкурс

(български) В ход е десетото издание на литературния конкурс на Алеф

(български) Церемония по награждаване победителите в IX Международен литературен ученически конкурс на “Алеф”

Ad

(български) Поднасяне на цветя пред паметната плоча на Морска гара Бургас – Репортаж по RNTV

(български) Церемония по награждаване победителите в VIII Международен литературен младежки конкурс на “Алеф”

(български) Алберта Алкалай гостува в “Шоуто на сценаристите” по 7/8 TV

(български) Алберта Алкалай за вечния дух на хуманизма

(български) Очаквайте церемонията по награждаване победителите в осмия Международен младежки литературен конкурс на “Алеф”

(български) Запис от литературната работилница в Дома на писателя в Бургас по повод Деня на спасяването на българските евреи – 10.03.2021

(български) ЗАПИС ОТ ЦЕРЕМОНИЯТА ЗА ДЕНЯ НА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ЕВРЕИ – 10.03.2021

(български) “Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”

Алберта Алкалай в “Добро утро, Бургас” 27.01.2021

(български) Пълен запис от онлайн събитието за Международния ден в памет на жертвите от Холокоста 27.01.2021

Ad
Ad
Ad
Ad

(български) Пълен запис от церемонията по награждаване на участниците от VII Национален младежки литературен конкурс на “Алеф”

(български) VII национален младежки литературен конкурс

(български) Ден на спасението на българските евреи от Холокоста – RNTV репортаж

Archive

Calendar

April 2024
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Ad
Ad