Център за еврейско-българско сътрудничество

Зигмунд Фройд – познатото неизвестно

„Единственият човек, с когото трябва да се сравнявате, сте вие самият в миналото. И единственият човек, от когото трябва да се стремите да бъдете по-добър, сте вие самият сега, в този момент.“

Стане ли дума за психоанализа, първото име, което ни идва наум е Зигмунд Фройд. Неговата биография сама по себе си е интересна, дори само защото е дръзнал да се зарови в тайните на човешката душа. Знае се, че е тълкувал сънища, че е знаел 8 езика, че на негово име е назовано цяло течение в психологията за мотивацията на човешкото поведение… Знае се, че е имал близко приятелство с внучката на Наполеон Бонапарт, която за известно време лекувал…

Биографията на великият евреин Зигмунд Шломо Фройд наистина е любопитна, но тя е и общодостъпна, затова няма да я проследяваме тук. Ще разкажем обаче за един много съществен и същевременно любопитен епизод от живота му.

През 1925 г. гръцката принцеса Мари Бонапарт, пряка потомка на Наполеон Бонапарт се обръща към Зигмунд Фройд с молба да проведе с нея психоаналитична терапия. Терапията няма успех. Но пък поставя начало на близко приятелство между двамата, както на посвещаването й на психоанализата. Мари Бонапарт създава Психоаналитичното общество в Париж и става важна личност в международната психоаналитична общност.

Историята разказва, че като етнически евреин д-р Фройд попада под ударите на расовите закони на нацизма. Предвиждайки съдбата си, през 1938 г. успява да напусне Виена. От сигурна смърт го спасява именно Мари Бонапарт, която плаща откуп на нацистите и те му позволят да емигрира в Англия. Фройд отпътува, като оставя четирите си сестри във Виена. Не след дълго те са депортирани в концлагер и са убити в газовите камери на Треблинка и Мали Тростинек.

Към нацистите д-р Фройд се отнася снизходително-иронично. Когато гестаповци го заставят да подпише декларация, че не е бил малтретиран от тях, той невинно ги пита дали може да добави към текста и фразата „Горещо препоръчвам Гестапо на всеки.”

Факт е, че Мари Бонапарт е помогнала на Зигмунд Фройд да избегне смъртта в концлагер. Историята вдъхновява Анна Кирянова, която ни разказва следното:

„Доктор Фройд е плакал само веднъж. Той бил вече в напреднала възраст и страдал от нелечима болест. Когато нацистите дошли на власт, четирите му сестри загинали в концлагер, а неговите книги били изгорени публично. Той загубил всичко: дома си, практиката си, библиотеката си и колекцията от старинни статуетки, които събирал цял живот. Успял да спаси само двата си пекинеза. Но не загубите предизвикали сълзите на Фройд. За първи път в живота си той заплакал, когато стъпил върху кадифената пътека, по която някога е преминавал Наполеон Бонапарт. Да бъде застлана пред нозете на Фройд при посрещането след емигрирането му от Виена, наредила правнучката на Бонапарт – Мари. Тя е спасителката му от нацистките лагери на смъртта. Отишла при Гьобелс и му предложила откуп за стария доктор, на когото не разрешавали да напусне Австрия. Планирали да го изпратят в концлагер и там да загине, както всички евреи. Гьобелс се засмял и казал: „За стария евреин аз ще поискам от принцесата два замъка, не по-малко! Дайте ми замъците и ще получите безполезния стар евреин. Или ние ще си на правим от него абажур за спомен!” Мари Бонапарт отговорила тихо: „Давам ви своите замъци! Дано се задавите с тях!” И добавила: „Името ми да отнемете не можете. А за своя учител аз всичко ще отдам.” Нацистите й се присмели: „Как е възможно да замени своите замъци за смъртно болен старец? Тази принцеса е ненормална! Наистина е имала нужда да се лекува!”

Когато пристигнал, д-р Фройд бил посрещнат с разстланата пред него червена императорска пътека. Докато вървял по нея, от очите му бликали сълзи. Принцеса Мари и нейният съпруг го очаквали с цветя в ръце, а оркестър свирел прекрасна музика – музика на победата. Защото доброто победило! Любовта победила!

Замъците не донесли щастие на Гьобелс – той се самоубил, заедно със своето семейство”.

Впрочем – Мари Бонапарт е направила за Зигмунд Фройд и друго добро – превела трудовете му на френски.

А ние припомняме на български един от цитатите на д-р Фройд, който е особено актуален :

„Единственият човек, с когото трябва да се сравнявате, сте вие самият в миналото. И единственият човек, от когото трябва да се стремите да бъдете по-добър сте вие самият сега, в този момент.“

Източници: https://exitoina.perfil.com/, https://www.amazon.com/, http://epicenter.bg/, https://www.az-jenata.bg

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Similar posts

Хени. Приятелството – смисъл и спасение (Трейлър)

Ad
Ad

„Вечерта на Иван Кулеков“ с участието на Алберта Алкалай, 11 юли 2023 г.

Тържествена церемония по награждаване – 10 Международен литературен ученически конкурс на „Алеф“

Алеф и Народното събрание със съвместно събитие по повод 80 години от спасяването на българските евреи

Събитие по повод 80-годишнината от спасяването на българските евреи – репортаж на БТА

Чуйте повече за най-новите проекти на Център „Алеф“ в предаването „Добро утро Бургас“ по RN TV

Моралният бунт на българите – Възможен ли е този модел на поведение и днес?

Център „Алеф“ дава старт на X Международен литературен ученически конкурс

В ход е десетото издание на литературния конкурс на Алеф

Церемония по награждаване победителите в IX Международен литературен ученически конкурс на „Алеф“

Ad

Поднасяне на цветя пред паметната плоча на Морска гара Бургас – Репортаж по RNTV

Церемония по награждаване победителите в VIII Международен литературен младежки конкурс на „Алеф“

Алберта Алкалай гостува в „Шоуто на сценаристите“ по 7/8 TV

Очаквайте церемонията по награждаване победителите в осмия Международен младежки литературен конкурс на „Алеф“

Запис от литературната работилница в Дома на писателя в Бургас по повод Деня на спасяването на българските евреи – 10.03.2021

ЗАПИС ОТ ЦЕРЕМОНИЯТА ЗА ДЕНЯ НА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ЕВРЕИ – 10.03.2021

„Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена“

Алберта Алкалай в „Добро утро, Бургас“ 27.01.2021

Пълен запис от онлайн събитието за Международния ден в памет на жертвите от Холокоста 27.01.2021

Ad
Ad
Ad
Ad

Пълен запис от церемонията по награждаване на участниците от VII Национален младежки литературен конкурс на „Алеф“

VII национален младежки литературен конкурс

Ден на спасението на българските евреи от Холокоста – RNTV репортаж

Архив

Календар

март 2024
П В С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ad
Ad