REGULAMIN
X MIĘDZYNARODOWY KONKURS LITERACKI DLA MŁODZIEŻY
„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat“
2022-2023
ORGANIZATOR: Centrum Współpracy Żydowsko-Bułgarskiej „Alef” w Burgas (Bułgaria).
Partnerzy: Urząd Miasta Burgas, Ministerstwo Edukacji i Nauki Republiki Bułgarii, Narodowy Pałac Dzieci w Burgas.
TEMAT: HISTORIA ŚWIATŁA i CIEMNOŚCI – 80 LAT OD OCALENIA ŻYDÓW BUŁGARSKICH
UCZESTNICTWO W KATEGORII 1: opowiadanie literackie zbudowane wokół wydarzenia historycznego lub losu rzeczywistej osoby.
- I. Uczniowie szkół średnich z Bułgarii i zagranicy w dwóch kategoriach:
– VIII – XII klasa, uczniowie szkół średnich w Bułgarii
– VIII – XII klasa, uczniowie szkół średnich w Europie i Izraelu
UCZESTNICTWO W KATEGORII 2: film wideo o scenariuszu zbudowanym wokół wydarzenia historycznego lub losu rzeczywistej osoby.
- Uczniowie szkół średnich z Bułgarii i zagranicy w dwóch kategoriach:
– uczniowie szkół średnich od VIII do XII klasy z Bułgarii
– uczniowie szkół średnich od VIII do XII klasy w Europie i Izraelu
WYMAGANIA:
Uczestnicy prezentują opowiadanie literackie napisane w swoim własnym języku specjalnie na ten konkurs, nigdy wcześniej niepublikowane i niebiorące udziału w żadnych innych konkursach.
Uczestnicy, którzy przegotowali film wideo, zobowiązani są go przesłać w języku bułgarskim lub w swoim języku ojczystym, ale opatrzonym angielskimi napisami.
Każdy uczestnik ma prawo do zgłoszenia tylko jednej pracy.
WSKAZÓWKI: Młodzi autorzy powinni przenieść się w czasy Holokaustu i stworzyć dzieło literackie, w którym zwrócą uwagę na trudną sytuację i niesprawiedliwe traktowanie ludności żydowskiej w swoim kraju, trudności i niepokoje w oczekiwaniu na deportację do nazistowskich obozów zagłady, a także opór i pomoc współobywateli, których odwaga doprowadziła do bezprecedensowego aktu ratowania Żydów. Używając technik literatury pięknej lub narracji filmowej, zrealizowanej telefonem komórkowym lub kamerą amatorską, uczniowie powinni zaprezentować poprzez konkretną historię przerażające czasy II wojny światowej, strach prześladowanych Żydów i odwagę Polaków wybawców. Uczestnicy konkursu mogą szukać odpowiedzi na pytania, co budziło odwagę pomagania Żydom w czasach ludobójstwa na nich dokonywanego? Co sprawia, że człowiek ryzykuje własnym życiem, by ratować drugiego człowieka? Jakie to uczucie być w śmiertelnym niebezpieczeństwie i móc polegać wyłącznie na odwadze i sile moralnej przyjaciela?
Priorytetowo traktowane będą opowiadania zbudowane na konkrecie historycznym i oparte na autentycznych wydarzeniach. Jury wysoko oceni starania autorów poszukujących naocznych świadków lub ich potomków, a także twórcze przetworzenie ich wspomnień. Kreatywne podejście do tematu będzie dodatkowym atutem.
Zaleca się, aby nagranie wideo zawierało któryś z następujących elementów: osobiste wspomnienia, wywiad na dany temat, dokumentację historii ratowanego lub osoby ratującej, narrację wideo z miejsc, w których miały miejsce dramatyczne wydarzenia sprzed 80 lat, flash mob, rekonstrukcje artystyczne, sceniczne odtwarzanie historii na dany temat itp.
OBJĘTOŚĆ PRAC:
Opowiadanie literackie: powinno zmieścić się na 4 stronach maszynopisu w formacie A4, przy użyciu czcionki o rozmiarze 12.
Film wideo: nakręcony telefonem komórkowym lub kamerą amatorską, nie powinien być dłuższy niż 5 minut.
Uczestnicy zobowiązani są podać swoje imię i nazwisko, skróconą biografię, pełen adres do korespondencji, numer telefonu oraz adres e-mail.
CZAS TRWANIA KONKURSU:
Materiały konkursowe: opowiadania literackie lub linki do pobrania filmu wideo należy przesłać na adres mailowy organizatora: center.alef@gmail.com
Początek: 01.10.2022 r.
Termin nadsyłania prac konkursowych: do 01.03.2023 r.
ocena prac konkursowych:
Prace konkursowe oceniane będą przez międzynarodowe jury, które wybierze 25 najlepszych prac uczestników z Bułgarii i zagranicy.
NOMINACJE:
Autorzy wyróżnionych prac zaproszeni zostaną na koszt organizatorów na ceremonię wręczenia nagród, która odbędzie się w czerwcu 2023 roku w Burgas w Bułgarii.
Wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie internetowej Centrum „Alef”.
NAGRODZENI: Spośród osób nominowanych jury wybierze zwycięzców w trzech kategoriach:
- za opowiadanie dla bułgarskich uczestników;
- za opowiadanie dla uczestników z zagranicy;
- za film wideo dla uczestników bułgarskich i zagranicznych razem
NAGRODY:
- Udział w programie 3-dniowego Międzynarodowego Festiwalu Literackiego dla Młodzieży „Przyjaźń – znaczenie i zbawienie“ w Burgas, Bułgaria, w czerwcu 2023 roku, na koszt organizatorów. Udział w warsztatach kreatywnego pisania, prowadzonych przez wybitnych pisarzy i historyków; projekcjach filmów dokumentalnych o Holokauście i ratowaniu Żydów bułgarskich; prezentacjach książek; wystawach; spotkaniach literackich itp.
- Udział w uroczystości wręczenia nagród w konkursie „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” w czerwcu 2023 roku w Burgas, na koszt organizatorów.
- Nagrodzone opowiadania zostaną opublikowane w 2023 roku w zbiorze, wydanym przez Centrum „Alef”, oraz na stronie internetowej Centrum: www.alef-bg.org
- Nagrody pieniężne i dyplomy dla uczestników z najlepszymi wynikami.
- Dla uczestników z Bułgarii, którzy zajęli I, II i III miejsce, możliwość otrzymania całorocznych stypendiów państwowych.
OGŁOSZENIE WYNIKÓW:
- Nagrodzone prace zostaną ogłoszone na stronie internetowej organizatora www.alef-bg.org
do 01.04.2023 roku. - Wyniki końcowe Konkursu zostaną ogłoszone na uroczystości wręczenia nagród, która odbędzie się w Burgas w czerwcu 2023 roku.
W przypadku dodatkowych pytań, można kontaktować się telefonicznie:
+359 056 896 480; +359 884 998 668